KRWAWNIK WIĄZÓWKOWATY KOLOR CZERWONY PĘK XL (Achillea filipendulina) kwiaty suszone barwiony susz roślinny do dekoracji
- Długość pęczka: około 60 cm
- Ilość roślin w pęczku: około 15 sztuk
- Średnica kwiatostanu: 3-7 cm
- Zastosowanie: wianki, stroiki, suche bukiety, kompozycje w szkle, dodatek florystyczny, dekoracje wnętrz, florystyka rustykalna
Oferowany krwawnik pęk XL zawiera o 50% więcej kwiatów niż jego mniejsza wersja. W pęczku znajduje się około 15 roślin.
Ponadto ma wyjątkowo długie łodygi (około 60 cm), dzięki czemu można ułożyć go piętrowo lub powyżej innych roślin. Doskonale nadaje się na wyższe bukiety. Dobrze prezentuje się samodzielnie oraz w połączeniu z innymi kwiatami.
Krwawnik ma jeszcze inne ludowe nazwy spotykane w kraju takie jak: tysiąclist, złocień krwawnik, żeniszek krwawnik. Jest pospolitym ziołem, rosnącym na całym obszarze Polski. Zazwyczaj w stanie dzikim występuje w białym lub bladoróżowym kolorze. Odmiany ogrodowe są znacznie okazalsze a ich barwy rozmaite.
Achillea dobrze się zasusza i doskonale prezentuje się w różnych kompozycjach przez długi czas. Kwiatostany przyjmują kształt zbliżony do koła, owalu. Krwawnik z naszej oferty to odmiana uprawowa, która została poddana koloryzacji.
Zastosowanie tej rośliny w branży dekoratorskiej jest ogromne. Szczególnie pięknie z jej udziałem wyglądają zwarto ułożone kompozycje, na które patrzy się z góry np. wianki, stroiki na świeczkę, dekoracje na stół. Kwiatostan staje się wtedy dobrze widoczny i ujawnia cały swój urok.
Krwawnik sprawdza się także jako dodatek do żywych kwiatów, w zależności od upodobań może podkreślać ich tonację lub wprowadzać kontrast kolorystyczny. Bywa też wykorzystywany jako zamiennik gipsówki, szczególnie w okresie zimowym.
Stanowi wspaniały surowiec na suche bukiety, zarówno solo jak i w połączeniu z innymi roślinami.
Łodygi są sztywne i łatwo wbija się je w piankę florystyczną, co stanowi dodatkową zaletę przy tworzeniu aranżacji. Również bez większego trudu przykleja się całe kwiaty lub ich części do różnego rodzaju podłoża np. gałęzi, wikliny, drewna, papieru.
Krwawnik często kojarzy się z niepożądaną rośliną, wręcz chwastem. Jednak nawet ten dziki, zebrany w naszym ogrodzie, czy na łące podczas spaceru, po wysuszeniu może stanowić cudowną ozdobę. Wystarczy tylko pomysł i chwila twórczego relaksu...
Ciekawostka:
Łacińska nazwa Achillea nawiązuje do starożytnych wierzeń, według których Achilles (znany grecki wojownik, bohater wojny trojańskiej) leczył tym ziołem swoje rany.
Polska nazwa krwawnik wskazuje na zastosowanie tej rośliny do tamowania krwawienia. W tym celu używany był w ziołolecznictwie od wieków, szczególnie w okresie wojny. W starożytności nazywano go ziołem wojennym, żołnierskim. Jeszcze w czasie I wojny światowej krwawnik stosowano na rany.
Uwagi:
Czerwony kolor krwawnika uzyskano na skutek farbowania rośliny, w rzeczywistości może odbiegać od tego widocznego zdjęciu. Zdarzają się przebarwienia i różnice w tonacji.
W pęczku znajdują się rośliny w różnej fazie rozkwitu.
Kwiatostany po wysuszeniu mają kształt nieregularnego koła lub owalu.
Suszenie i barwienie roślin wymaga wiązania ich w pęczki, co mimo staranności i uwagi nie zawsze gwarantuje zachowanie naturalnego kształtu kwiatostanów. Mogą więc wystąpić pewne niedoskonałości.