SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Akcesoria pomocne w układaniu kompozycji kwiatowych - niezbędnik każdego florysty.

2023-11-13

Jeśli wykonujesz kompozycje florystyczne, zapewne wiesz, że jest wiele akcesoriów, które umożliwiają lub ułatwiają pracę z roślinami. Jeżeli jednak dopiero zgłębiasz tę sztukę, w naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci wyposażyć warsztat. Zapraszamy do lektury!

Nóż florystyczny – podstawowe narzędzie

Niezbędnym narzędziem dla każdego florysty jest nożyk. Przede wszystkim musi być on ostry i wytrzymały. To akcesorium florystyczne wykorzystywane jest m.in. do skracania łodyg, modelowania pianki florystycznej, w pracach korekcyjnych z drewnem i korą.

Warto pamiętać, że doskonale sprawdza się także przy podcinaniu końcówek żywych kwiatów. W przeciwieństwie do sekatora i nożyczek nie uszkadza wewnątrzkomórkowych szlaków pokarmowych, dzięki czemu transport wody w roślinie przebiega bez zakłóceń. Kwiaty tak szybko nie więdną, a my cieszymy się ich pięknem znacznie dłużej.

Sekator – narzędzie ogrodników, dekoratorów i florystów

Sekator służy do podcinania łodyg, skracania patyków itp. To akcesorium przydaje się zarówno podczas pracy z żywymi roślinami, jak i z suszonymi. Nie zalecamy jego używania do prac ze sztucznymi kwiatami. Zazwyczaj wewnątrz ich łodyg znajduje się drut, który tępi i uszkadza narzędzie.

Na rynku mamy ogromny wybór sekatorów różniących się wielkością, kształtem końcówek, jakością wykonania. Możesz kupić ten o niewielkich rozmiarach, a także większy, do masywnych konarów. Na samym początku przygody z florystyką, lepiej jednak wybrać sekator, który jest poręczny i nieduży.

Szczypce (ciążki do drutu), które warto mieć pod ręką

Bardzo często zdarza się, że w wyniku pośpiechu lub nieuwagi, druty przycinane są za pomocą sekatora lub nożyczek. Warto jednak pamiętać, że w taki sposób łatwo zniszczyć narzędzia znajdujące się w wyposażeniu warsztatu. Najlepszym rozwiązaniem będą więc ciążki zarówno do cienkich, jak i grubych drutów.

Taśma florystyczna – funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie

Wśród akcesoriów florystycznych potrzebnych do tworzenia kompozycji, znajduje się również taśma, za pomocą której łączy się i mocuje elementy. Oprócz praktycznego zastosowania poprawia ona estetykę kompozycji, ponieważ maskuje druciki i pręty. Jest ona dostępna w wielu kolorach oraz szerokościach.

Gąbki do układania kwiatów – podstawa kompozycji florystycznych

Wśród akcesoriów potrzebnych do tworzenia kompozycji florystycznych, znajduje się również gąbka. Jest to kruche tworzywo sztuczne, w którym układa się łodygi kwiatów oraz inne elementy, dzięki czemu są one stabilne. Wyróżniamy gąbki suche – do roślin suszonych lub sztucznych i mokre – do żywych.

Wielofunkcyjny drut florystyczny

Drut używany przez florystów podczas tworzenia kompozycji ma wiele zastosowań. Służy m.in. do wzmocnienia łodyg ciężkich kwiatów czy przedłużenia tych, które są zbyt krótkie. Poza tym wykorzystuje się go również do nadania pożądanego kształtu roślinom. Można go znaleźć w wielu kolorach, jednak najczęściej wybierany jest odcień zielony. Ma on także różne grubości – cieńsze niż 0,3 mm sprawdzają się do związywania elementów bukietu, a najgrubsze są przeznaczone do wiązanek pogrzebowych. Dostępny jest także w różnych formach – nawijany na szpulach, na kołku oraz w odcinkach o określonej długości.

Klej silikonowy w laskach

Klej florystyczny jest potrzebny po to, aby przytwierdzić kwiaty czy liście. Jest to bardzo uniwersalne oraz szybkie rozwiązanie, które przyda się przy tworzeniu wielu dekoracji, wianków oraz stroików. Przeznaczony jest do stosowania na gorąco, z wykorzystaniem pistoletu.

Już wiesz, jakie akcesoria florystyczne będą Ci potrzebne do tworzenia kompozycji. Jeśli szukasz suszonych roślin w wielu kolorach, które pozwolą Ci przygotować dekoracje, zapraszamy na naszą stronę!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel