SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Dmuszek- trawa o szerokim zastosowaniu

2018-11-25
Dmuszek- trawa o szerokim zastosowaniuDmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) pochodzi z Europy Południowej i Afryki Północnej. Należy do rodziny traw uprawianych uprawianych w Polsce w cyklu rocznym lub dwuletnim. Ma wyprostowane, cienkie pędy osiągające wysokość 30-60 cm. Okres kwitnienia przypada na maj-sierpień. Kwiaty mają postać wiech kłosopodobnych. W miarę rozwoju zmieniają kolor od zielonego do jasnobeżowego. Swym kształtem przypominają wydłużone jajo, stąd nazwa tej rośliny- dmuszek jajowaty. Potocznie mówi się też o nim „zajęczy ogon” ze względu na inne skojarzenie z jego wyglądem.Dmuszek w ogrodzie


Dmuszek z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie. Nie jest wymagającą trawą, w podłożu mniej zasobnym w składniki pokarmowe wytwarza więcej kłosów niż na glebach żyznych, próchniczych. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, ciepłych i suchych, nie nadaje się na wilgotne i ciężkie. Lubi stanowiska słoneczne. Uprawiany w gruncie nie potrzebuje nawożenia i podlewania, co stanowi nieocenioną zaletę. Sprawdza się więc w ogrodach, na których pielęgnację właściciele nie chcą poświęcać dużo czasu. Jest rośliną mało kłopotliwą a nawet ruderalną, często spotykaną na nieużytkach.
Nasiona dmuszka wysiewa się w marcu-kwietniu do pojemników lub pod koniec kwietnia bezpośrednio do gruntu. Można również potraktować tą trawę jako roślinę dwuletnią. Wtedy nasiona wysiewa się jesienią. Gdy pojawią się małe siewki, należy je pikować do doniczek (skrzynek) i przechować przez okres zimowy w miejscu chłodnym i widnym. Zakwitnie w następnym roku na wiosnę.
Dmuszek jest idealny na skalniaki, obwódki, do osadzania murków i skarp. Znakomicie nadaje się do zakątka z trawami. Nie może go zabraknąć w ogrodach naturalistycznych i w stylu wiejskim. Ze względu na swój delikatny kolor, wspaniale prezentuje się rozgraniczając kwiaty o intensywnych barwach. Wprowadza nutę spokoju i harmonii. Jego puszyste kłosy falujące na wietrze relaksują i wprowadzają w stan zadumy.

Dmuszek w ogrodzie


Dmuszek jako element dekoracyjny


Dmuszek ma bardzo dekoracyjne kwiaty przypominające pędzelki lub puszyste piramidki osiągające długość kilku centymetrów. Sprawiają wrażenie niezwykle delikatnych, jednak w rzeczywistości nie są aż takie kruche i łamliwe. Charakteryzują się dobrą trwałością i raczej nie ma problemu w wykonywaniu dekoracji z ich udziałem. Pięknie prezentują się w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.
Doskonale się zasusza, można więc go stosować do suchych bukietów. Bardzo dobrze poddaje się barwieniu, choć tę czynność lepiej pozostawić profesjonalistom. W naszym sklepie mamy szeroki wybór kolorów. Dzięki temu mogą Państwo wybrać odpowiedni dla preferowanej tonacji.
Zastosowanie dmuszka o kontrastowej barwie doskonale ożywia i wprowadza radosny akcent. Jest to szczególnie ważne w dekoracjach wykonanych z roślin zasuszonych we własnym zakresie, gdyż ich kolorystyka cechuje się małą intensywnością.
Dmuszek dodaje lekkości i puszystości każdej kompozycji. Szczególnie pięknie wygląda jako ozdoba unosząca się powyżej innych kwiatów. Ma zastosowanie w bukietach, wiankach, wieńcach, dekoracjach ślubnych. Tworząc aranżacje nawiązujące do życia na wsi, natury i sielanki nie powinno pominąć się tej wspaniałej trawy. Można ją z powodzeniem łączyć z żywymi, sztucznymi lub zasuszonymi kwiatami. Efektownie prezentuje się w prostych dekoracjach, jak i bardziej wymyślnych kompozycjach. Jest idealnym dodatkiem do polnych bukietów.
Kłosy zebrane po kilka sztuk i przewiązane rafią doskonale przystrajają serwetki na okolicznościowych przyjęciach. Miłośnicy rękodzieła mogą wykorzystać dmuszek do wykonywania kartek, obrazów roślinnych lub innych ozdób.


   

Dmuszek w kompozycji z innymi zasuszonymi roślinami


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018

Polecane

pixel