Jak łączyć kolory w kompozycjach florystycznych?
Kompozycje florystyczne mogą stanowić idealne dopełnienie wnętrza. Jeśli chcesz tworzyć bukiety, które będą wzbudzać zachwyt, warto poznać zasady łączenia kolorów. W artykule przedstawimy podstawowe informacje dotyczące barw we florystyce, co pomoże Ci w wykonywaniu przyszłych bukietów. Zapraszamy do lektury!
Zapewne większość osób zna koło barw. Taki model w najpopularniejszym wydaniu został stworzony przez Johannesa Ittena. Główne kolory na kole, które stanowią również bazę dla pozostałych, nazywane są podstawowymi. Jest to żółty, czerwony i niebieski. Dalej możemy wyróżnić barwy pochodne, powstające poprzez zmieszanie podstawowych. Jest to np. zielony, wynikający z połączenia niebieskiego oraz żółtego. Trzeciorzędne barwy powstają zaś ze zmieszania kolorów podstawowych z pochodnymi.
Łączenie barw w kompozycji florystycznej
Tworząc kompozycje florystyczne, dobiera się kolory na wiele różnych sposobów, bazując na kole kolorów. Łączenie barw może być:
- Monochromatyczne – polega ono na dobieraniu odcieni jednej barwy. Przykładem jest jasnozielony, zielony oraz ciemnozielony.
- Analogiczne – opiera się na dopasowaniu barw znajdujących się na kole obok siebie. Przykład to czerwony, purpurowy oraz czerwonofioletowy.
- Komplementarne – polega na łączeniu barw kontrastujących ze sobą. Takie kolory na kole znajdują się naprzeciw siebie. Najsilniejszymi połączeniami są m.in. czerwony oraz zielony (50% : 50%) lub niebieski i pomarańczowy (70% : 30%).
Poza tym wyróżnić można wiele innych rodzajów kontrastów, a w tym m.in.:
- Kontrast jasny/ciemny, czyli np. barwa jasnożółta z ciemnofioletową.
- Kontrast kolor/brak koloru, który uzyskuje się przez połączenie barwy chromatycznej z achromatyczną np. czerwony z białym.
- Kontrast temperaturowy, który polega na zestawieniu ciepłej i zimnej barwy, czyli np. pomarańczowy i niebieski.
Symbolika barw
Barwy mogą przywoływać różne emocje czy skojarzenia, a niektóre z nich są wspólne dla większości ludzi, co jest wykorzystywane w tworzeniu kompozycji florystycznych. Przykładem może być czerwień, która jest symbolem miłości, namiętności oraz władzy. Gdy znajduje się na małych powierzchniach, może oddziaływać alarmująco. Niebieski natomiast jest symbolem spokoju, wierności i zaufania. W przypadku dużych przestrzeni może jednak działać przygnębiająco.
Jak dobrać kompozycje florystyczne do wnętrz?
Kompozycje florystyczne mogą doskonale podkreślić atuty Twojego wnętrza, dodać mu uroku i wpływać na jego odbiór. Jeśli chcesz ożywić pomieszczenie, doskonałym połączeniem będzie np. zielony z żółtym. Do ochłodzenia przestrzeni sprawdzi się m.in. kompozycja florystyczna z kolorem niebieskim oraz białym. Warto również kierować się swoim gustem, stylem pomieszczenia i kolorami mebli.
Szeroki wybór suszonych roślin w naszym sklepie
Jeśli chcesz tworzyć kompozycje florystyczne, które będą Ci towarzyszyć przez długi czas, polecamy szeroką ofertę suszonych roślin z naszego sklepu. Mamy bogactwo kolorów, a w tym m.in. biel, czerń, intensywne odcienie czerwieni, zieleni, niebieskiego oraz wiele innych. Wierzymy, że dzięki nim stworzysz swój wymarzony bukiet i nie tylko. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami dostępnymi na stronie sklepu.