Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stroiki nagrobne - praktyczne rady, jak je gustownie skomponować.

2022-11-17

Pamięć po najbliższych, których nie ma już z nami, pielęgnujemy najczęściej poprzez odwiedzanie miejsca, w którym spoczywają. Jest to także forma wdzięczności, wyrażana w prostych gestach, jakie możemy jeszcze dla nich zrobić. To dlatego na grobach zmarłych pojawiają się najczęściej szklane znicze oraz kwiatowe wieńce. 

Najpopularniejszą formą nagrobnych wiązanek stały się stroiki. Naturalne bądź sztuczne, dobierane z najróżniejszych gatunków oraz dodatkowych elementów tworzone są z myślą o tym, by nie tylko zdobić, ale i jak najdłużej służyć. Dobierane są ze starannością i zgodnie z zasadami florystycznych kompozycji, a ich odpowiednie ułożenie jest sztuką samą w sobie, jak zresztą ma się w przypadku każdego innego rodzaju bukietu. 

W poniższym tekście skupimy się jednak na tym, jak układać stroiki nagrobne, a przy tym – jak zrobić to najlepiej. 

Krok pierwszy – zasady układania

Podstawą każdej kompozycji jest odpowiednie dobranie kwiatów, które będą ją tworzyć. Od tego wychodzić powinna również ilość sztuk tworzących pojedynczy bukiet, a przy tym sposób ich ułożenia.  

Następnie warto zaznaczyć wiodące barwy całej kompozycji – najlepiej dwóch lub też trzech, które będą ze sobą współgrały. Na jaki motyw przewodni postawić? Którą porą roku stroik będzie przyozdabiał nagrobek? Czy ma on być sezonowy, jak na przykład letni bądź świąteczny, czy może jak najbardziej uniwersalny? 

Stroiki nagrobne – jakie wybierać?

Na tym etapie skupimy się na doborze gatunków kwiatów oraz elementów dekoracyjnych, które sprawdzą się przy każdej nagrobnej kompozycji. W przypadku żywych gatunków, takich jak chryzantemy, lilie czy wrzosy, warto zwrócić uwagę na żywotność i odporność na warunki atmosferyczne, jak na przykład potencjalne susze czy też duże opady deszczu, a także niskie temperatury. Sztuczne z kolei pozbawią nas tym podobnych obaw.

Jednak co jeśli nie chcemy przykładać ręki do nieekologicznych rozwiązań, jakimi są kwiaty ze sztucznego tworzywa? Naszą odpowiedzią są kwiaty suszone.  

Stroiki z wykorzystaniem suszu roślinnego 

Naturalnie zachowane, nadają wiązance prostego i nieco surowego nastroju. Nie znaczy to, że muszą być przez to smutne – mogą być zabarwione farbą i dobrze dopasowane do wieńca. Są znacznie bardziej trwałe, dzięki czemu zachowają się dłużej niż kwiaty żywe. Zachowane wraz z łodygami o różnym stopniu elastyczności, pozwalają na dostosowanie ich do potrzeb każdej, dowolnej kompozycji. 

Do najczęściej zasuszanych kwiatów zaliczają się liczne rodzaje traw, makówki czy krwawniki. W tej kwestii sprawdzą się również gatunki egzotyczne, rosnące naturalnie poza terenami naszego kraju. 

Takie nagrobne stroiki wyróżnia najczęściej nietypowy wygląd. Zasuszone kwiaty zwykle tracą swoją giętkość, przez co z łatwością gubią części swojej budowy. W przypadku tych gatunków ich wybrakowanie uatrakcyjni każdy bukiet.  

Bukiety nagrobne z suszu 

Z gatunków egzotycznych sprawdzić się mogą kwiaty lotosu, protea, talami czy gąbczaki, a także mniejsze “tutki” czy łodygi lwiej paszczy. A na wykończenie – drobne elementy ozdobne, którymi mogą być na przykład sprężynki pochodzenia roślinnego. 

pixel