Suszone trawy - bogactwo inspiracji do aranżowania wnętrz
Przyozdabianie naszych domów jest wielowiekową tradycją. Mimo wszystko jednak do aranżacji wnętrz przykładamy obecnie o wiele więcej uwagi niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to naturalnie ze znacznego podniesienia standardu życia, a także zwrócenie uwagi na powiązane kwestie, jak chociażby nasze samopoczucie. W końcu w naszej osobistej przestrzeni chcemy czuć się jak najlepiej.
Poza świecami, figurami czy obrazami w ramkach, jedną z najbardziej popularnych form ozdób są kwiaty, przez niektórych uznawane za dekorację idealną. Nie tylko dotleniają pomieszczenie, ale mówi się także, że ich dominująca, zielona barwa może pomóc nam w wyciszeniu i skutecznym odpoczynku. Staramy się już także odpowiednio dobierać gatunki tak, by jak najlepiej komponowały się ze stylem naszego wnętrza.
Jakie wybrać?
Początkującym na pierwszy ogień polecimy prostsze w uprawie gatunki, które nie mają specjalnych wymagań, jak na przykład konkretnego typu podłoża czy wrażliwości na czynniki zewnętrzne, takie jak nasłonecznienie, wilgotność powietrza czy ilość wody, jaka ją podlewamy.
Niektórzy jednak w ogóle nie chcą podejmować się tematu żywych roślin. Powody mogą być dowolne – niektórym nie pozwalają na to panujące we wnętrzu warunki czy też tryb pracy i spędzania wolnego czasu, innym z kolei zależeć może wyłącznie na atrakcyjnej dekoracji bez większego zaangażowania i poświęcania im czasu. Z optymalnym rozwiązaniem przychodzą do nas naturalne, suszone gatunki roślin.
Suszone kwiaty – wygodna i strojna alternatywa
Nietuzinkowy wygląd pomoże dopełnić klimat każdego wnętrza. Ponadto są ekologiczne i prawdziwe – w przeciwieństwie do tego, jak ma się to w przypadku kwiatów sztucznych, którym wyraźna nienaturalność może przeszkadzać wielu osobom.
Skupmy się na trawach!
Choć gatunków suszonych roślin jest sporo, trawy są jedną z najpopularniejszych form takiego wystroju. Dzieje się tak przede wszystkim względu na to, w jak pięknej formie się zachowują. Ponadto są łatwo dostępne, a przez to też i tanie – wiele gatunków rośnie bowiem dziko na łąkach. Sam proces suszenia odbywa się w prosty sposób. Wymaga jednak przede wszystkim izolacji od światła dla jak najlepszego zachowania koloru.
Sprawdzi się tu większość gatunków zbóż, które dojrzewają na okolicznych polach latem. W suszonej postaci dobrze sprawdzi się także proso, sorgo czy rzepak. Trawa pampasowa czy dmuszek jajowaty dodadzą wnętrzu delikatności, a zarazem elegancji. Ponadto dobrze znanymi gatunkami nie bez powodu jest także miskant, kanar czy włośnica.
Suszone kwiaty dostępne są często w wielu opcjach kolorystycznych, dzięki czemu można dopasować je do kompozycji oraz koloru przewodniego danego wnętrza. Zwykle są dodatkowo utrwalane, lecz można zrobić to także samemu, na przykład lakierem do włosów.
Bukiet z suszu
W pojedynkę lub też w grupie – z suszu tworzyć można rozmaite bukiety, które będą wyróżniać się na każdym tle. Najważniejsze to stworzyć je zgodnie z zasadami kompozycji, by jak najlepiej wydobyć piękno z każdej rośliny, nie przytłaczając przy tym pomieszczenia.