WROTYCZ KOLOR ŻÓŁTY (Tanacethum vulgare) naturalne niebarwione kwiaty suszone do dekoracji
- Długość pęczka: około 60 cm
- Ilość roślin w pęczku: około 10-15 sztuk
- Zastosowanie: wianki, wieńce, stroiki, suche bukiety, dodatek florystyczny, dekoracje wnętrz, florystyka rustykalna
Wrotycz jest pospolitą rośliną często spotykaną na nieużytkach, łąkach, w przydrożnych rowach. W okresie kwitnienia przyozdabia obszary pozbawione często ludzkiej ingerencji. Złocąc się z daleka wzbogaca krajobraz, kiedy na polach nie ma już falujących łanów zboża i przyroda powoli przygotowuje się do zimowego odpoczynku.
Piękno tej rośliny można przenieść do domu i bez trudu utrwalić, gdyż bardzo dobrze się zasusza i doskonale prezentuje w różnych stroikach przez długi czas. Kwiaty przypominają spłaszczone kulki zebrane w większe baldachy, łatwo więc je dzielić w zależności od potrzeb.
Zastosowanie tej rośliny w branży dekoratorskiej jest ogromne. Szczególnie pięknie z jej wykorzystaniem wyglądają zwarto ułożone kompozycje, na które patrzy się z góry np. wianki, stroiki na świeczkę, dekoracje na stół. Kwiatostan staje się wtedy dobrze widoczny i ujawnia cały swój urok.
Wrotycz sprawdza się także jako dodatek do żywych kwiatów, w zależności od upodobań może podkreślać ich tonację lub wprowadzać kontrast kolorystyczny. Bywa też stosowany jako alternatywa gipsówki, szczególnie w okresie zimy. Żółty kolor rozświetla aranżacje i nadaje im radosnego akcentu.
To popularne zioło stanowi wspaniały surowiec na suche bukiety. Mogą być one wyłącznie z jego udziałem lub z dodatkiem innych roślin. Idealnie harmonizuje z trawą leśną, trzciną, które nadaje smukłości całej kompozycji ze względu na swój wydłużony kształt.
Łodygi są sztywne i łatwo wbijają się w piankę florystyczną, dzięki czemu wykonywanie aranżacji nie sprawia problemów. Kwiaty można również przykleić do różnego rodzaju podłoża np. gałęzi, wikliny, drewna, papieru.
Wrotycz często kojarzy się z niepożądaną rośliną, wręcz chwastem. Zyskuje jednak coraz szersze uznanie ze względu na lecznicze działanie i właściwości odstraszające komary, kleszcze, muchy i mole. Spotykany jest zatem w ogrodach i na rabatach.
Warto również potraktować go jako piękną suszoną ozdobę i zatrzymać wspomnienie lata na dłużej, by rozpromienić sobie nadchodzące dni szarugi jesiennej i zimowych ciemności.
Uwagi:
Żółty kolor wrotyczu jest naturalny, jednak w rzeczywistości może odbiegać od tego widocznego zdjęciu. Zdarzają się przebarwienia (lekkie zabrązowienia) i różnice w tonacji wynikające z naturalnych cech produktu.
W pęczku znajdują się rośliny o różnym stopniu rozgałęzienia i wielkości. W celu zachowania podobnej objętości ich liczba wynosi od 10 do około 15 sztuk.