ZATRWIAN TATARSKI KOLOR POMARAŃCZOWY (Goniolimon tataricum) statica suszki ozdobne kwiaty suszone na stroiki i wianki
- Zastosowanie: dekoracje wnętrz, kompozycje, stroiki, bukiety, wianki, wieńce, dekoracje ślubne, strojenie stołów, decoupage, scrapbooking, kartki okolicznościowe
- Dług. pęczka: około 20-25 cm
- Waga: ~ 40 g
- ok. 3-5 gałązek w pęczku
- Cena podana za 1 pęczek
Zatrwian (statica) - suszki na stroiki i wianki
Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) spotyka się pod wieloma innymi nazwami: statica, statycja, suchorośl tatarski.
Należy do roślin, które pięknie się zasuszają, praktycznie bez uszczerbku na wyglądzie. W naturze mają biały kolor, lecz nie jest to śnieżnobiały odcień, raczej lekko szarawy. Zatrwian bardzo dobrze się barwi, co zwiększa zakres jego wykorzystania. Jednak ze względu na uniwersalność największym zainteresowaniem cieszy się jego niefarbowana wersja.
Statica tworzy dobrze rozgałęzione łodygi, które można swobodnie rozdzielać a mniejsze części z powodzeniem stosować w swoich projektach np. wiankach, stroikach, kompozycjach w koszach. Z łatwością przyklejają się do różnego podłoża. Gałązki często łączy się ze sobą a następnie mocuje cienkim plastycznym drutem.
Drobne kwiaty zatrwianu ze względu na swój delikatny wygląd pięknie prezentują się z innymi roślinami (żywymi, sztucznymi, suszonymi) w niedużych stroikach i dekoracjach. Wspaniale wyglądają jako ozdoba świec czy serwetek. Świetnie sprawdzają się jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy większymi elementami danej kompozycji.
Gałązki często są naturalnie wygięte, co warto wykorzystać układając je np. naokoło bukietu. Dzięki temu osiągnie się ciekawy efekt. Wianek przystrojony gałązkami zatrwianu stanowi doskonałą bazę do dalszego tworzenia unikatowej dekoracji.
Zatrwian jest również efektownym dodatkiem do bukietów, wianków zdobiących drzwi, wieńców oraz kompozycji okolicznościowych. Śmiało może zastąpić gipsówkę i w przeciwieństwie do niej, nie zmienia swego wyglądu. Dobrze prezentuje się przez długi czas.
Stosuje się go ponadto w wykonywaniu dekoracji ślubnych, przystrajaniu stołów weselnych. Miłośnicy prac ręcznych docenią tę roślinę przy projektowaniu kartek okolicznościowych oraz w decoupagu i scrapbookingu.
Rada:
Do prac z użyciem barwionego zatrwianu zalecamy korzystanie z rękawic, by zapobiec zabarwieniom skóry. Przy wykonywaniu kompozycji warto też rozścielić na blacie folię lub papier w celu uniknięcia ewentualnych zabrudzeń.
Uwagi:
Kolor w rzeczywistości może odbiegać od tego widocznego na zdjęciu. Ubarwienie zatrwianu bywa niejednorodne, co wynika z faktu, iż rośliny nie zawsze w jednakowy sposób poddają się farbowaniu.
W pęczku znajdują się rośliny o zróżnicowanym stopniu rozgałęzienia i wielkości. Część z nich jest krótsza od podanej długości.
Podana liczba gałązek jest orientacyjna, waga stanowi główny parametr pęczkowania.