Jak stosować piankę florystyczną?

2018-08-23
Jak stosować piankę florystyczną?Pianka florystyczna ma szerokie zastosowanie zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Umożliwia tworzenie kompozycji bez posiadania specjalistycznej wiedzy i szczególnych umiejętności. Każdy więc może spróbować swoich sił i poczuć się jak florysta. Na rynku dostępne są różne kształty pianki, co ułatwia zachowanie określonej formy (np. kuli, serca). Wyróżniamy dwa podstawowe jej rodzaje: do układania na mokro (żywe kwiaty, naturalne liście, świerk itp.) oraz do układania na sucho (sztuczne kwiaty, rośliny suszone).
Wybór odpowiedniej pianki ma znaczenie, gdyż jedna chłonie wodę i tym samym utrzymuje wilgotność podłoża (co jest niezbędne w wypadku żywych roślin) a druga nie. Ponadto gąbka do sztucznych kwiatów jest mniej podatna na uszkodzenia i lepiej układa się w niej kompozycję.
Piankę można bezproblemowo formować nożem. W przypadku gąbki do żywych kwiatów nalęży pamiętać, iż raz zamoczona i wysuszona nie nadaje się do ponownego użycia. Traci po prostu swoje właściwości. Istotny jest także kierunek ułożenia pianki- zawsze napisem do góry. Zapewniamy w ten sposób optymalną chłonność gąbki i jednocześnie ułatwiamy sobie tworzenie kompozycji (znacznie lepiej wbija się łodygi).
Układając kompozycję trzeba również zadbać o zamaskowanie pianki. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy zastosowaliśmy kolorową gąbkę dopasowaną np. do barwy surowców czy wnętrza. W zależności od rodzaju użytego naczynia, piankę możemy zakryć w końcowym lub początkowym etapie. Świetnie sprawdza się sizal i mech. Gdy kompozycja zostaje wykonana w przezroczystym naczyniu, warto wykorzystać kamyczki, organzę, flizelinę, drobny susz, płatki róż itp.
W przypadku żywych roślin należy pamiętać o zwilżaniu pianki, gdyż wysycha na skutek parowania wody. Dbając o jej wilgotność zwiększymy trwałość kompozycji i będziemy mogli cieszyć się jej pięknem znacznie dłużej.

Jak namoczyć piankę do żywych kwiatów - kilka porad

Zanim przystąpimy do układania kompozycji ze świeżych roślin, musimy odpowiednio przygotować piankę. W pierwszym kroku należy ustalić, ile jej zużyjemy. W przypadku dużych stroików będzie to nawet kilka sztuk a do niewielkich często wystarczy połówka. Nie warto namaczać gąbki na zapas, gdyż po wyschnięciu nie nadaje się do ponownego użycia. Znacznie ułatwimy sobie pracę, kiedy jeszcze przed włożeniem do wody, nadamy piance odpowiednią formę, dopasowując jej kształt do naczynia, kosza itp.

Kolejną ważną czynnością jest namoczenie pianki. Trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, aby dobrze spełniła swoją rolę. Należy przygotować naczynie (np. miskę, można też wykorzystać zlew) z dostateczną ilością wody. Następnie położyć piankę na jej powierzchnię i chwilę cierpliwie poczekać. Nie wolno na siłę zanurzać pianki! Dostają się wtedy pęcherzyki powietrza, które ograniczają chłonność gąbki. Powinna sama opaść na dno, po kilku minutach jest gotowa do użycia.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

pixel