Łatwy zwrot towaru
KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE
Kolor: | naturalny ,
![]() Naturalny kolor po zasuszeniu. brązowo-kremowy |
Zastosowanie: | kompozycje ,
dekoracje ,
stroiki ,
aranżacje wnętrz ,
wieńce ,
bukiety ,
wianki |
Protea swoim kształtem przypomina nieco kwiaty astrów. Płatki jednak są sztywne, środek zdrewniały. Jej naturalne ubarwienie (odcienie brązu i kremowego) pozwala na szerokie wykorzystanie w dekoracjach wnętrz. Pasuje do kompozycji wykonanych w pastelowych tonacjach jak i tych bardzo kontrastowych. Efektownie wygląda solo w prostych aranżacjach oraz w połączeniu z innymi roślinami (żywymi, suszonymi) lub sztucznymi kwiatami. Dobrze prezentuje się w wazonach, koszach wiklinowych, naczyniach z ceramiki. Ma szerokie zastosowanie we florystyce. Swym kształtem przykuwa uwagę, nadaje egzotycznego charakteru każdej kompozycji. Doskonale się sprawdza jako dodatek w stroikach nagrobnych wykonanych na żywym podłożu np. na świerku, jodle, bukszpanie itp.
Roślina ta jest idealna dla osób kochających naturalne kolory, delikatne tonacje.
Ciekawostki:
Protea należy do rodziny srebrnikowatych obejmujących około 100 gatunków. Pochodzi z Afryki Południowej i jest jednym z symboli RPA.
Nazwa protea wywodzi się od greckiego boga morskiego Proteusza, któremu przypisywano zdolność zmieniania swej postaci. Podobną cechą odznacza się właśnie ta unikatowa roślina. W kolejnych etapach kwiaty zmieniają swój kształt. W związku z tym w przeszłości poszczególne stadia jej rozwoju brano za odrębne gatunki.
Ze względu na walory ozdobne uprawia się ją na kwiat cięty, do nabycia w kwiaciarniach. Ma szerokie zastosowanie we florystyce, również w zasuszonej formie.
Protea cesarska (królewska) z powodzeniem uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Wymaga gleby lekko kwaśnej, mało zasobnej w składniki pokarmowe. Wiosną i latem można wystawiać ją na balkon lub taras, dobrze czuje się w miejscach słonecznych. Znosi lekkie przymrozki (do -5oC).
Uwagi:
Kolor rośliny może nieznacznie różnić się od tego prezentowanego na zdjęciu. Ubarwienie jest naturalne, więc występuje w wielu odcieniach. Z florystycznego punktu widzenia nie jest to jednak wadą, gdyż delikatne zróżnicowanie tonacji pomaga uzyskać efekt światłocienia i głębi w kompozycji.
Podane wymiary rośliny są jedynie orientacyjne. Nie ma dwóch identycznych, każda z nich cechuje się niepowtarzalnością. Poszczególne sztuki mogą się od siebie różnić kształtem, wielkością, długością i krzywizną łodygi.